Cukrovka - příčina, prevence

14.03.2016 10:40

Cukrovka

Cukrovka druhého typu je typická civilizační nemoc. Je to zdravotní problém ke kterému se spolehlivě dopracujeme nezdravou stravou a sedavým způsobem života. S tím, jak stále více nezdravěji žijeme, logicky stoupá i počet postižených cukrovkou. Konkrétně u nás od roku 1980 vzrostl počet nemocných cukrovkou 2,5krát a pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní, bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan Česka bez ohledu na věk.

Cukrovka je závažné metabolické onemocnění vyžadující zdravé jezení a pravidelní pohyb. Bez takovéhoto kauzálního řešení nemoci není možné vyléčení. Nejčastější komplikace cukrovky jsou kardiovaskulární – příčina úmrtí číslo jedna je infarkt a číslo dvě mrtvice, dále je to oslepnutí, selhání ledvin a ztráta končetin. Nemoci lze ve většině případů předejít a je léčitelná.

Vědomé lži o cukrovce

diabetu, šířící se epidemii, která dnes postihuje více než 29 milionů lidí ve Spojených státech, existuje ohromující množství dezinformací. Smutnou pravdou je, že to může být i váš vlastní lékař, kdo vás v dezinformaci udržuje. Většina diabetiků se ocitá v jakési černé díře bezmoci a nemá ponětí o tom, jak svůj osud zvrátit. Ještě horší zprávou je, že více než polovina z těch, kteří trpí diabetem 2. typu, o svém onemocnění vůbec nevědí. Podle některých odhadů vzrostl během posledních 50 let výskyt diabetu o více než 700

To, co se však běžně od lékařů nedozvíte, je, že diabetu 2. typu lze zcela předejít. Léčba spočívá ve skutečném pochopení jeho základní příčiny (kterou je zhoršení citlivost na inzulín a leptin) a v realizaci jednoduchých, nenákladných úprav životního stylu, které pro vás budou znamenat podstatné zlepšení zdravotního stavu.

Diabetes 1. typu a závislost na inzulínu

Diabetes 1. Typu je autoimunitní onemocnění. U těchto nemocných vlastní imunitní systém pacienta napadá buňky slinivky břišní produkující inzulín. Výsledkem je ztráta schopnosti produkovat svůj vlastní hormon inzulín. Onemocnění se objevuje zpravidla u osob mladších 20 let a v současnosti na něj neznáme lék. Takto postižení lidé musejí tělu inzulín dodávat uměle po zbytek jejich života.

Diabetes 2. typu: prakticky 100 % pacientů se může vyléčit

Daleko běžnější formou cukrovky je diabetes 2. typu, který postihuje 90 až 95 % všech diabetiků. U tohoto onemocnění tělo sice inzulín produkuje, ale není schopno ho správně rozpoznat a použít. Onemocnění je považováno za pokročilou fázi inzulínové rezistence. Inzulinová rezistence zapříčiňuje zvýšení hladiny cukru v krvi, a tím následně i řadu komplikací. Často přehlíženým faktem však je, že diabetu typu 2 je možno zcela předejít a téměř ve 100 % případech jej i vyléčit. Příznaky cukrovky jsou: nadměrná žízeň, extrémní hlad (i po jídle), nevolnost a zvracení, neobvyklý přírůst nebo ztráta tělesné hmotnosti, zvýšená únava, dráždivost, rozmazané vidění, pomalé hojení ran, časté infekce (kožní, močové a vaginální) a necitlivost nebo mravenčení v rukou či nohou.

Mylná představa o diabetu

Diabetes není nemocí hladiny cukru v krvi, ale spíše porucha signalizace inzulínu a leptinu, která se bez léčby v průběhu času rozvíjí ze stavu prediabetu do plnohodnotné cukrovky. Jedním z důvodů, proč standardní medicína nedokáže diabetes léčit jinak než injekcemi inzulínu a prášky, je, že odmítá řešit jeho základní příčinu. Klíčem je citlivost na inzulín. Účelem slinivky břišní je produkovat hormon inzulín a vylučovat jej do krevního oběhu, kde reguluje hladinu glukózy na takovou úroveň, které tělo potřebuje ke správnému fungování. Funkcí inzulínu je tak působit jako zdroj energie pro buňky.

Pokud vám bude diagnostikován diabetes a nasazena léčba, bud antidiabetika ve formě tablet nebo injekčně inzulin. Váš lékař vám sdělí, že účel užívání těchto léčiv je snížit hladinu cukru v krvi. Pravděpodobně vám bude také tvrdit, že regulace inzulínu hraje ústřední roli při zachování pevného zdraví a dosažení dlouhověkosti. A možná ještě dodá, že zvýšené hladiny glukózy v krvi jsou nejen příznaky diabetu, ale také onemocnění srdce a periferních cév, mrtvice, vysokého krevního tlaku, rakoviny, a obezity.  A samozřejmě váš lékař bude mít úplnou pravdu.

Důležitosti role leptinu? Nebo o tom, že jakmile si tělo na leptin vybuduje rezistenci, jste na dobré cestě stát se diabetikem? (Pokud jej už rovnou nemáte.) Asi ne.

Diabetes, leptin a inzulínová rezistence

Leptin je hormon produkovaný v tukových buňkách. Jednou z jeho hlavních rolí je regulace chutě k jídlu a tělesné hmotnosti. Leptin mozku sděluje, kdy jíst, kolik toho sníst a kdy jíst přestat, což je také důvod, proč se mu přezdívá „hormon sytosti.“ Leptin také mozku říká, jak nakládat s již získanou energií.

leptin

Skutečnost, že obezita může způsobit rezistenci vůči leptinu – jinými slovy, signální dráha leptinu se u obézních lidí deformuje, což způsobuje, že tělo produkuje přílišné množství leptinu, stejně jako to dělá u glukózy, pokud je vaše tělo rezistentní na inzulín. Bylo také zjištěno, že leptin je odpovědný za správnost signalizace inzulínu a za vznik inzulinové rezistence.

To znamená, že primární úlohou inzulínu NENÍ snížit hladinu cukru v krvi, ale ukládat přebytečnou energii (glykogen) pro aktuální a budoucí spotřebu. Jeho schopnost snižovat hladinu cukru v krvi je pouze „vedlejší účinek“ tohoto procesu skladování energie. V konečném důsledku to tedy znamená, že diabetes je onemocnění nejen produkce inzulinu ale i signalizace leptinu.

A to je také důvod, proč může být léčba diabetu výhradně zaměřená na snižování hladiny cukru v krvi nebezpečná. Právě proto, že neřeší skutečný problém v metabolické komunikaci, která neustále probíhá v každé buňce těla, kdy dochází k vychýlení správných úrovní leptinu a inzulínu v těle a kdy je jejich vzájemná spolupráce narušena.

U některých diabetiků 2. typu může být aplikace inzulínu závažný problém, jelikož si tím postupně utvářejí rezistenci na inzulín i leptin. Jediný známý způsob, jak obnovit správnou signalizaci leptinu (a inzulínu), je pomocí správného jídelníčku. To, co jíte, může mít na vaše zdraví podstatně zásadnější vliv než jakékoli léky či terapie moderního lékařství.

Příště budeme pokračovat o fruktóze a doporučení pro prevenci a léčbu cukrovky