Jíte zdravě a přesto nehubnete???

21.01.2016 13:51

 

Hmotnost přesto stagnuje, nebo dokonce stoupá s věkem. Znám soustu klienůi, kteří se stravují dietně a často i podstatně méně než jiní, a přitom roky řeší svou hmotnost. Kde je chyba? Regulace tělesné hmotnosti je komplikovaný proces, do kterého zasahují desítky faktorů. Níže je 5 možných vysvětlení.

 

Přílišné dietování

S věkem přirozeně klesá metabolická potřeba organismu. To zjednodušeně znamená, že pro uchování své štíhlosti potřebujeme stále jíst o trochu méně anebo se více hýbat. Problém je, když od dvaceti let zkoušíme nepřirozeně omezenou stravu, nejrůznější diety anebo vynechávání jídel. Tím ještě znásobíme přirozený pokles metabolismu.

Při nárazově sníženém příjmu potravy totiž organismus reaguje snížením svých potřeb. V případě, že se nám nárazově podaří něco shodit a klesne množství tuku v organismu, dojte současně k poklesu hladiny hormonu leptinu, který je většinou tvořen v tukové tkáni a který reguluje příjem a výdej energie, včetně chuti k jídlu. Při nižší hladině leptinu se cítíme hladoví, sníží se funkce štítné žlázy i metabolismus. Po dietě následuje původní nebo ještě vyšší příjem stravy, s ním i zvyšování hmotnosti anebo potřeba se neustále nepřirozeně kontrolovat.

Nízkoenergetické a nízkobílkovinové diety a jakékoliv jiné hubnutí bez současného trénování svalů vedou ke ztrátě aktivní svalové hmoty. Snížená aktivní svalová hmota se znovu negativně odráží na úrovni bazálního metabolismu. Po letech nepřirozených stravovacích omezení je stále obtížnější udržet si zdravou hmotnost.

Jaké je řešení? 

- Zapomenout na všechny diety a dietní potraviny, jíst pravidelně a kvalitně a také se hýbat.

 

Každodenní stres

V rámci přirozené reakce organismu se ve stresu mimo mnoha dalších biochemických změn také ve zvýšeném množství uvolňuje kortizol. Mezi efekty tohoto hormonu je i odbourávání svalů, možné zhoršení inzulinové rezistence a podpora ukládání břišního tuku. Všechny uvedené reakce nabourávají naše snahy o udržení zdravé hmotnosti.

Jaké je řešení?

 - Uvědomit si okamžiky, které nás stresují, cíleně je řešit a obecně se snažit do každého dne přidat momenty odpočinku.   

 

Nevědomé jezení

Většina klientek říká, že jí skvěle. Ke každému jídlu zeleninu, nakupují převážně na farmářských trzích a v biopotravinách, sladké jídlo už roky omezuji.

To je báječné! A když se zeptám  co přesně jedli celý týden?

Tak většina odpovědí je, že až na výjimečné dva dny, kdy se slavily třeba narozeniny v rodině, oslava v práci, příjezd strýce z Moravy s nůší koláčů a výslužkou ze zabíjačky, stres anebo jen neobvyklá chuť. Ke snídani si proto dají koláče namísto obilné kaše, oběd vyřeší ve fast foodu a večeři doplnění vaničkou zmrzliny.

Tento popis sedí přesně právě na klienty, kterým roste hmotnost nepozorovaně v průběhu let. Upřímně se snaží o zdravou stravu, jen nevnímají spousty drobností a výjimečností, které si mimo její rámec dají.

Jaké je řešení? 

- Detailní zapisování jídelníčku.

 

Chybějící noci

V noci dochází k největšímu uvolňování hormonu leptinu, protože organismus nechce, abychom v noci jedli, ale spali. Spánek pod šest hodin anebo přerušovaný spánek znamenají snížení produkce leptinu. Při nižší hladině leptinu se cítíme hladoví, sníží se funkce štítné žlázy i metabolismus.

Jaké je řešení?

- Zapomenout na televizi a další obvyklé večerní zábavy s elektronikou. Po večeři zklidnění (nejlépe formou procházky), pak už jen knížku a postel.

 

Zbytečné hubnutí

Vaše hmotnost je v pořádku, problémem jsou vaše představy. Každý z nás přichází na svět s určitou konstitucí. Nikdo není geneticky předurčen k obezitě ani vychrtlosti, ale někteří jsme přirozeně štíhlejší, jiní plnější a pevnější stavby. Naše tělo ví někdy lépe, co potřebujeme.

Jaké je řešení? 

- Namísto posedlosti kontrolou hmotnosti anebo procent tuku v těle se soustřeďte na vnímání těla jako celku, na radost z jeho funkčnosti a dokonalosti.