Principy zdravého stravování

08.02.2016 11:48

Co tedy tvoří zdravou a nám prospěšnou stravu?

Zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu příjmu potravin. Čím více rozmanité zeleniny upravené na různé způsoby sníte, tím lépe. Hranolky se k zelenině nepočítají a brambory patří svým složením spíše k polysacharidům.

Nejzdravější a nejvýživnější je jíst sezónní ovoce různých druhů a barev. Příjem ovoce je možné nahradit konzumací zeleniny.

Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků, vajec či masa. Většině z nás prospívá vyšší podíl rostlinných zdrojů bílkovin. Vybírejte dle své chuti i stravovací filozofie.

Polysacharidy jsou nejlepší v přirozené podobě. Například jáhly, ovesné vločky, žitné kváskové chleby či divoká rýže a brambory. Důležité je omezovat pojídání výrobků z nehodnotné bílé mouky.

Oleje a tuky jsou nejhodnotnější v superzdravých potravinách jako ořechy, avokádo či ryby. Vhodné je i kvalitní máslo a zastudena lisované rostlinné oleje. Nejezte margaríny a omezte i další průmyslově upravené tuky a oleje.

Tekutiny jsou nejlepší v podobě čisté vody a neslazených čajů. Slazené nápoje a čaje raději zcela vynechte.

Celkově doporučuji upřednostňovat přirozené potraviny před polotovary, lokální a bio potraviny před nekvalitní velkoprodukcí a dovozem. Kromě zdravé stravy si dopřávejte také venkovní pohyb, dostatek spánku, přátel a dobré nálady!

Jaký je nejvhodnější počet porcí, které by měl zdravý člověk během dne sníst – doporučení často mluví o třech, ale až sedmi jídlech denně…

Pro většinu z nás jsou nejvhodnější tři hlavní jídla denně. Ale je prokázáno, že někteří mohou skvěle fungovat jen na dvou jídlech denně a jiní naopak na třech jídlech a dvou až třech svačinkách mezi nimi. Namísto hledání ideálního pravidla je lepší poslouchat své vlastní tělo.

Žádné jídlo po 18. hodině?

Samozřejmě je bezva jít do postele s prázdným břichem, ale i zde jde o velmi individuální situaci. Každý máme jiný denní režim, jinou rychlost trávení anebo jídelníček. Třeba jestliže se rodina schází až kolem sedmé, upřednostnila bych společné večeře, i když budou o něco později. Samozřejmě pokud nemá nikdo problémy s trávením.

Co bychom tedy měli optimálně snídat, obědvat a večeřet, abychom se cítili plní energie a odpočinutí?

To opět může být velmi rozdílné. I naprosto odlišná jídla mohou dodávat všechny potřebné živiny. Na snídani třeba můžete mít skvělou ovesnou kaši s nastrouhaným jablkem několika lžícemi jogurtu, ořechy a sušeným anebo čerstvým ovocem. Ale je také možné dát si kváskový chléb s máslem od farmáře, vajíčkovou nebo rybičkovou pomazánkou a dostatkem zeleniny.

A jak je to s pitím?

Základem pitného režimu je obyčejná kohoutková voda a neslazené čaje. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy mohou být zajímavým zpestřením na svačinku. Kvalitní káva je pochutinou, kterou si také můžeme dopřát, většině z nás prospívá.

Řadě lidí, kteří nejsou obézní, jen statnější, se ale nedaří navzdory zdravému životnímu stylu shodit. Proč?

Může to být tím, že jejich tělo je v ideální hmotnosti a tu se snaží udržet. Naše těla se totiž neřídí módními časopisy a aktuálními doporučeními vzhledu, ale svými individuálními potřebami a zkušenostmi.

Jak ale poznat svoji ideální váhu?

Několik měsíců jezte zdravě, pravidelně se hýbejte a spěte. Pak stačí jen důvěřovat schopnostem vlastního těla a počkat si na výsledek.

A co druhý extrém – lidé, kteří se stravují ve fast foodech, ale jsou štíhlí a říkají, že jim takhle strava vyhovuje. Spočítá jim to jednou jejich tělo, nebo patří mezi hrstku šťastlivců?

Výjimky potvrzují pravidlo a občas se kouřící pojídač párků dožije stovky, ale mnohem pravděpodobnější je, že většina těchto milovníků rychlého občerstvení dojede na nějaké zdravotní potíže. Je dobré mít na paměti, že štíhlost není hlavním znakem zdraví.

U zdravé stravy řada lidí argumentuje i tím, že neví co a kde nakupovat. Podobá se čtení informací na obalu  spíš detektivní práci?

V případě přednostního nakupování a vaření ze základních potravin nepotřebujete číst žádné etikety, protože základní potraviny neobsahují žádná aditiva. Nejlepší je nakupovat přímo od lokálních farmářů, pekařů, řezníků, vynechat mezičlánky.

Řada lidí argumentuje tím, že zdravá strava je pro mladé lidi, kteří žijí sami a mají dostatek peněz, že rodina s dětmi si to nemůže dovolit.

Vaření ze základních potravin namísto polotovarů je totiž dokonce levnější. Dražší jsou některé speciality a nákupy ve speciálních obchodech, ale ty není nezbytné navštěvovat.

Takže se dá říct, že jsme vlastně pohodlní!? Že jsme si zvykli kupovat levné párky, kterých se přejíme, místo abychom si upekli kousek kvalitního masa!?

U  nás doplácíme zejména na desítky roků totality, na potřebu nevybočovat. Teď je obtížné měnit svoje zvyky a učit se nové věci, které se zpočátku mohou zdát náročnější či dokonce nemožné. I proto se mnozí z nás podvědomě nejdříve brání, vysmívají se alternativám, zdravým potravinám, biozemědělcům. Ono není snadné přiznat, že to, co děláme, nemusí být to nejlepší. Na druhé straně, když se na tu cestu dáme, je jen otázkou času, kdy se začneme cítit tak skvěle, že s nadšením vydržíme.

A jak zodpovědní jsou sami čeští rodiče vůči svým dětem?

Rapidně narůstá počet rodičů, kteří chápou význam zdravého jídla. Sami se skvěle stravují a své děti to přirozeně naučí. Velkým problémem však je, že proti těmto rodičům zde stojí mocný potravinářský průmysl a dokonce i některé státní instituce, jako jsou školy, které na své půdě nevhodné potraviny a nápoje dětem nabízejí a tak vytvářejí toxické stravovací prostředí, které podporuje přejídání a obezitu. A slovem toxické myslím hodně kalorické, průmyslově upravované, levné a snadno dostupné jídlo z reklam. Všimli jste si toho, že jsou nejméně zdravé věci v obchodě na těch nejatraktivnějších místech, která nemůžete minout? Nebo jaký typ potravin dnes najdete v automatech ve školách nebo v nemocnicích?

Je naprosto nelogické učit děti ve třídách, aby jedly dostatek zeleniny a pily neslazené nápoje, a pak jim před třídou nabízet automat s kolou a v jídelně nechutně upravenou nebo skoro žádnou zeleninou a opět slazené nápoje.

Je nelogické učit děti ve třídách, aby pily neslazené nápoje a pak jim před třídou nabízet automat s kolou.