Tabata

Tabata je cvičení zaměřené na vysoký a inzenzivní výkon ve velmi krátkém čase. Jedná se tedy o další HIIT (high intensity interval training) kombinaci aerobního a silového cvičení s velkou účinností. Jak je již možná některým známo, toto kardio cvičení objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata s týmem výzkumníků z Národního institutu pro zdraví a sport v Tokiu

Na tabatě mě nejvíce zaujal čas intenzivní zátěže, která nahradí i několik hodin v posilovně. Čas cvičení je totiž pouhých 16 minut. Zdá se to sice málo, ale věřte, že to tak není!!!!

Pro nic za nic se TABATĚ neříká nejefektivnější, nejnáročnější a nejtěžší metoda tréninku. Zapojíme tedy veškeré svalstvo v těle.

Po pravidelném cvičení Tabaty jsem také přišla na to, že je to úžasný relax v podobě překonávání vlastních limitů, kolikrát i nad moje možnosti. Velmi rychle Vám proto stoupá Vaše fyzická kondice, výkonnost a potlačení stavu vyčerpanosti a únavy. Dochází k rychlému spalování tuků a rýsování svalové hmoty, nikoli však velkého nárustu.

Proto tedy tabatu doporučuji všem, kteří se chtějí cítit v běžném životě dobře a mají potřebu neustále překonávat sama sebe.

Tento trénink vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale ve skutečnosti je opravdu náročný. Skrze tabatu máte možnost dosáhnout lepší postavy i kondice v kratším čase, než při jiných kardio cvičeních. Účinnost TABATY je dokázána vědecky v číslech a jako cvičení řadící se do skupiny HIIT, dokáže spálit více tuků, než středně náročné tréninky.

Systém tabata vypadá velmi jednoduše a pro pochopení také jednoduchý je. V praxi ovšem poznáte opravdovou „makačku“. Struktura je následující: ● 20 s opravdu tvrdého cvičení zvoleného cviku  

                                 ● 10 s pauza na vydýchání a přípravu (opravdu jen 10 sekund)                                                            

                                 ● Tedy 8 jednolivých kol  20s/10s.

A toto se opakuje 4-5x.

 

 

Moje motto: „ TO DÁŠ“