Kalisthenika

Je v překladu cvičení s vlastní tělesnou vahou. Spíše je znám street workout. Tento styl tréninku je známý tisíce let, základy najdeme v řecko-římské gymnastice. Současně s nástupem internetu se pro širší část světové populace začala objevovat videa, která šířila převážně černošská část populace z newyorské městské části Bronx. Hlavním důvodem, proč tato populace cvičila tímto způsobem, bylo, že mnoho z hlavních představitelů nemělo dostatečné finanční prostředky na to, aby si mohli dovolit drahé posilovny, protože pocházeli z chudinských čtvrtí. Nicméně během pár let všem ukázali, jakého umění lze touto metodou dosáhnout. Za vše hovoří jejich bezkonkurenční postavy, ale také to, co s nimi dokážou udělat a nad čím běžný člověk jen nechápavě kroutí hlavou.


 


Po celém světě jsou k tomuto druhu cvičení uzpůsobeny tréningové parky běžně dostupné zdarma pro veřejnost.

 

První člověk, který inspiroval mne a ten který motivoval pravděpodobně nejvíce lidí ke změně životního stylu, je Adam Raw www.adamraw.cz/. Založil i raw team www.adamraw.cz/rawteam/, jeho členem se může stát kdokoliv, kdo splní zkoušku, jsem hrdou členkou lvl 1. Kalistenika je spíše o tom vytvořit z jednotlivých cviků jakési umění, nikoliv o honbě za co nejsvalnatější postavou.

Druhým je Michal Šopor www.facebook.com/michalsoporCZ/, který mě prostřednictvím on-line tréninku pomohl k lepším výsledkům, náročnějším prvkům, správné skladbě tréninku. Jen přeci se Kalisthenika a její silové prvky od klasické posilovny dost liší.

 

Cílem mých tréninků je naučit zdravému a přirozenému pohybu (snížit hmotnost, zvýšit fyzickou kondici, nabrat svalovou hmotu) dle přání klienta, důležité je však zachování zdravotní kontinuity. Je určen obzvláště pro lidi, kteří trpí civilizačnímim obtížemi (nadváha, bolesti zad, stres, únava), ale i pro sportovce ke zvýšení síly a fyzické kondice. Cvičení lze zaměřit také na kompenzaci rekreačního a vrcholového sportu, program lze nastavit prakticky pro každého, dle jeho zdravotního stavu a věku, liší se pouze intenzita cvičení a výběr cviků.

Samotnému cvičení předchází vyšetření pohybovéjho aparátu a diagnostika dle tradiční čínské medicíny, v případě horšího zdravotního stavu je program doplněn o vyšetření u lékaře.            

V rámci cvičení se využívají především cviky s vlastní vahou (dřepy, kliky, shyby v nepřeberném množství variací) dle fyzické kondice klienta. Při cvičení používáme např. TRX (závěsný systém), kettlebell (činka ve tvaru koule s trojúhelníkovým madlem), bosu, balón, odporové gumy.